Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Spodek w Katowicach

In Architektura, Sztuka XX wieku on 25.09.2008 at 19:22

Spodek to chyba jedyny budynek w moich rodzinnych Katowicach, który mogę bez żadnych wątpliwości wstawić na listę cudów świata. Myślę, że jest świetnym przykładem budowli, która zawsze bedzie dobrze wglądała, czego nie można powiedzieć o wielu obiektach zbudowanych w tym samym okresie, czyli w latach 60. (budowę zakończono w 1971 r.)

Ten wspaniały i nowatorski wówczas projekt był dziełem Maciejów Gintowta i Krasińskiego z warszawskiego biura projektowego. I jestem im bardzo wdzięczny, że stworzyli Katowicom tak wspaniały symbol.

Według pierwszych planów hala widowiskowo-sportowa miała stanąć w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, czyli na pograniczu Chorzowa i Katowic. Jednak gdy miejscowe władze zobaczyły projekt, przeniosły Spodek do centrum miasta. Chwała im za to.

Galeria zdjęć z budowy Spodka.


Zdjęcia na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5. Autorem górnego jest Jan Mehlich, a dolnego Urząd Miasta Katowice.

  1. Sądzę, ze mógłbyś jeszcze umieścić katowicki dworzec. Jeśli byłaby z tego dyskusja, tym więcej dobrego dla tego tak zaniedbanego arcydzieła współczesnej architektury.

  2. Podoba mi sie nowy layout. Znacznie bardziej uzyteczny i przejzystrzy :)

  3. W pełni się zgadzam, katowicki spodek będzie wieczny :)
    W ogóle Katowice to trochę niedoceniane miasto jeśli chodzi o architekturę. Nie jestem ze śląska, dlatego oglądając album
    „Katowice spacer po mieście”
    http://alejka.pl/katowice-spacer-po-miescie-2.html
    byłem pozytywnie zaskoczony

  4. Dworzec w Katowicach to jeden z lepszych przykładów brutalizmu w architekturze. Szkoda, że jest w tak opłakanym stanie. Niestety PKP nie zrezygnuje z tych wszystkich budek i straganików jakie są tam porozkładane, a szkoda.

Dodaj komentarz