Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Jean-Desiré-Gustave Courbet – Kamieniarze

In Malarstwo, Malarstwo francuskie, Sztuka XIX wieku on 23.11.2008 at 19:19

courbet-stone-breakers

O realiźmie, który podniósł rękę na akademickie malarstwo jeszcze przed pojawieniem się impresjonizmu, pisałem już przy okazji prezentacji obrazu Menzla „Walcownia żelaza”. Warto więc, by na Cudach Świata zagościł wreszcie ojciec chrzestny tego nurtu wraz ze swoim najsłynniejszym dziełem.

Opisując obraz Menzla wspomniałem, że gdy w 1851 r. Gustave Courbet wystawił dwa swoje dzieła w Salonie Paryskim, nazwano go apostołem brzydoty, brutalem i chamem. Jeszcze większy afront spotkał go cztery lata później, gdy jury Salonu odrzuciło jego obrazy. Wściekły wystawił kilkadziesiąt malowideł w baraku, a nad wejściem wywiesił napis „Realizm”. Stąd nazwa kierunku.

Realizm owego realizmu polegał na przedstawianiu zwykłych ludzi i ich codziennego życia takim, jakie było naprawdę. Akademicy tymczasem koncentrowali się na malowaniu scen mitologicznych, historycznych i orientalnych. Na ich obrazach wszystko było piękne (przynajmniej w zamierzeniu). Tymczasem Courbet i inni realiści plebejskim bohaterom swych obrazów dawali prawdziwe, nieupiększane oblicza, a odziewali ich w podarte i brudne stroje. Dlatego też bywalcy paryskiego Salonu nazwali Courbeta apostołem brzydoty.

„Kamieniarze” to sztandarowy obraz ojca realizmu. Niestety, możemy podziwiać go już tylko na reporodukcjach, gdyż jest jedną z wielu ofiar II wojny światowej. Spłonął w 1945 r. podczas gigantycznego nalotu aliantów na Drezno.

1849, olej na płótnie, 165 na 238 cm, przed zniszczeniem w Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie

Reklamy
 1. Link podany nie prowadzi do notki wczesniejszej tylko do nikąd. Czy istnieje spis czy tez rejestr obrazów które zostały zniszczone w czasie wojny ? Pozdrawiam.

 2. Dzięki estees, poprawione.

  A co do spisu, to nie wiem.

 3. Spis zabytków zaginionych w czasie wojny był prowadzony i publikowany przez czasopismo „Cenne, bezcenne / utracone” wydawane przez Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych. Swego czasu czasopismo to było dostępne w internecie, jednak aktualnie już nie mogę go znaleźć.

  Katalog strat wojennych prowadzi także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, znajduje się w nim ponad 60 tys pozycji, jednak nie jest on chyba dostępny w internecie.

  Pozdrawiam
  Piotr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s