Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Wenus z Willendorfu

In Rzeźba, Sztuka prehistoryczna on 28.03.2010 at 19:11

Najsłynniejsze prehistoryczne przedstawienie kobiety odkrył 7 sierpnia 1908 r. jeden z robotników uczestniczących w rozpoczętych kilka dni wcześniej wykopaliskach w miejscowości Willendorf w Austrii, którymi kierował Josef Szombathy.

Wyrzeźbiona około 25 tysięcy lat temu w wapieniu figurka kobiety ma niewiele ponad 11 cm wysokości. Ukazana niewiasta nie ma figury modelki – w oczy rzucają się wielkie piersi, wydatny brzuch, grube uda i spore pośladki. Artysta zadbał też o to, by wyraźnie było widać łono. Nie uznał jednak za stosowane pokazać nam twarzy bohaterki. Prawie całą głowę pokrywa wzór, który interpretuje się jako włosy bądź czapkę. Swoje szczupłe w porównaniu z resztą ciała ręce kobieta oparła o piersi.

Wenus z Willendorfu zdobyła wielką sławę, gdyż była jednym z pierwszych odkrytych dzieł sztuki prehistorycznej wysokiej klasy. Mała rzeźba stała się więc głównym ambasadorem prehistorycznej sztuki i żadna książka poświęcona temu tematowi nie mogła pominąć jej wizerunku. Jednak dla niektórych ludzi figurka stała się czymś więcej. W XX w. pojawił się kult prehistorycznej Bogini Matki, której zwolennicy chętnie wykorzystują wizerunek Wenus z Willendorfu.

Czy dla ludzi sprzed 25 tys. lat mała figurka również była przedstawieniem bogini? Niegdyś uważano to za pewnik. Teraz jednak naukowcy nie mówią o tym już z takim przekonaniem. Niektórzy uważają nawet, że lepiej nie zwać zabytku imieniem Wenus, by nie kojarzył się z boginią. Bo prawda jest taka, że dowodów na kultowe znaczenie figurki nie ma żadnych. A możliwych świeckich znaczeń zabytku też jest parę. Mogło to być np. dzieło o charakterze pornograficznym czy też zabawka dla dzieci, by podać najbardziej skrajne propozycje.

Wenus z Willendorfu była pierwszą z wielu znalezionych „wenusek”. Co zadziwiające, choć odkrywano je na ogromnym terenie od Francji po Rosję i wykonane są z różnych materiałów, to wszystkie mają bardzo podobne kształty. Ostatnią z kolekcji jest odkopana niedawno Wenus z Hohle Fels w Niemczech. Do najsłynniejszych należy zaś Wenus z Dolní Věstonice w Czechach.

Wenus z Willendorfu spotkać można w Naturhistorisches Museum w Wiedniu.

Zdjęcia na licencji Creative Commons. Autor: Matthias Kabel

 1. Pomyśleć, że kiedyś cały świat czcił Boginię Matkę, w takiej czy w innej postaci a dzisiaj? Większość kultur traktuje kobiety jak popychadła, a kiedy niektóre z nas się nie dają, wyzywa się je od wojujących feministek, les lub piętnuje w znacznie gorszy sposób.
  Tego typu posążki przypominają mi zupełnie inne czasy… Czy lepsze?
  Nie wiem, ale „inne”.

  pozdrawiam serdecznie :)

 2. Bardzo dobry Blog Pozdrawiam..

  Zapraszam do mnie :)

 3. Wiele interesujacych przedstawien Wenus mozna znalezc tez w londynskich muzeach

 4. I cannot write Polish, I’m sorry to say. But google can! I liked your article. For what it’s worth, I think they were Goddesses. Or priestesses. They had to have been something big. That or our ancestors simply liked big women, which I can appreciate without exercising my imagination. Cheers!

  https://spergbox.wordpress.com/2023/03/24/category-venus/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: