Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Wenus z Milo (Afrodyta z Melos)

In Rzeźba, Sztuka starożytna on 5.08.2009 at 9:15

Wenus z Milo ( Aphrodite of Milos )

Jedna z najsłynniejszych greckich rzeźb, choć znana głównie pod rzymskim imieniem bogini miłości. Wenus (grecką Afrodytę) odkrył w 1820 r. niedaleko ruin teatru na wyspie Melos pewien wieśniak i sprzedał ambasadorowi Francji w Konstantynopolu. Posąg ofiarowano następnie Ludwikowi XVIII, który przekazał go do Luwru.

Zdaniem ekspertów rzeźba powstała około 130-100 r. p.n.e. Jej autorem jest prawdopodobnie Aleksander z Antiochii. Jego bowiem imię widniało niegdyś na podstawie posągu. Niestety, ta część rzeźby zaginęła nim jeszcze Wenus trafiła do Luwru.

Nie ma wątpliwości, że artysta wzorował się na starszych przedstawieniach Afrodyty. Najczęściej wspomina się w tym kontekście Wenus z Kapui.

Posąg ma 204 cm wysokości. Nie mamy pewności jak były ułożone ręce bogini. Możliwe, że w lewej dłoni trzymała jabłko, które wedle greckiej mitologii otrzymała od Parysa, jako nagrodę dla najpiękniejszej bogini, gdyż obiecała mu pomóc w porwaniu Heleny. Fragment ramienia z jabłkiem również odkryto w pobliżu ruin teatru.

Afrodyta z Melos ( Venus de Milo )

Rzeźba zdobyła sobie gigantyczną sławę, która jest podobno efektem francuskiej propagandy. W 1815 r. Luwr musiał oddać Florencji Wenus Medycejską zagrabioną kilkanaście lat wcześniej przez wojska napoleońskie. Była to dla muzeum duża strata, więc po przybyciu bogini z Melos zaczęto z uporem przekonywać, że jest ona dużo wspanialsza niż rzeźba z Florencji. I tak Wenus z Milo jest znana nawet osobom, które sztuką się nie interesują, a przecież nie mniej wspaniałych posągów bogini jest w muzeach całkiem sporo. Nawet Luwr ma dużo bardziej kompletną i bardzo podobną starożytną Wenus znalezioną w XVII w. w Arles, choć trzeba pamiętać, że jej wygląd jest efektem dość daleko idących prac restauracyjnych przeprowadzonych trochę ponad 300 lat temu. Rzeźbiarz królewski dodał bogini m.in. ręce z jabłkiem i lusterkiem (rysunek pokazujący uzupełnienia).

Górne zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Shawn Lipowski.

Dolne zdjęcie jest w domenie publicznej.

Gorąco polecam też obejrzenie trójwymiarowej prezentacji słynnej Wenus.

Reklamy
  1. Nie miałam pojęcia o nieoryginalności Wenus z Milo i propagandzie GFrancuzów. W sumie to ma sens, ale człwiek się nigdy nad tym nie zastanawia.

  2. Wenus znaleziona w Arles budzi zachwyt pietyzmem wykonania fałd szaty, podobnie jak Madonna z Krużlowej. Fascynujące jakiej transformacji mogą poddać kamień wprawne ręce artysty.

  3. Ona w jednej ręce miała jabłko a w druga opierała o posąd

  4. w jednej ręce miala jabłko (ręka oparta byla oparta o kolumne)
    a prawa ręka była położona na lewym udzie

  5. łyso wam bo nie wiecie

  6. Na pewno miała jabłko a jej noga była oparta na żółwiu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s