Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Tycjan – Koncert wiejski

In Malarstwo, Malarstwo włoskie, Sztuka nowożytna on 15.03.2008 at 11:16

„Koncert wiejski” był przedmiotem wielu gorących debat historyków sztuki. Przez długi czas uznawano, że jego autorem był Giorgione, mistrz Tycjana. Później jednak obraz przypisywano kolejno Belliniemu, Palmie Vecchio, Sebastianowi del Piombo, by wreszcie na pewien czas uznać go za dzieło duetu Giorgione-Tycjan. Jednak obecnie większość specjalistów, a także szefostwo Luwru, uznają, że „Koncert” jest samodzielnym dziełem Tycjana. W chwili powstania obrazu miał on około 19 lat, więc „Koncert” doskonale pasuje do mojego cyklu „młodzieńcze arcydzieła wielkich mistrzów„.

Widzimy dwóch ubranych młodych mężczyzn i dwie nagie kobiety wypoczywających na łonie natury. W rzeczywistości jednak niewiast nie ma. Są tylko tworem wyobraźni obu mężczyzn. Weneccy malarze lubili wówczas tworzyć takie płótna ukazujące widzialne i niewidzialne. Zdaniem specjalistów obraz jest alegorią Poezji. Mają o tym świadczyć dwa jej symbole: flet i lejąca się woda rozdzielone między kobiety.

„Koncertem” zachwycali się francuscy impresjoniści, których urzekło rozłożenie barw i światło. Édouard Manet oddał mu hołd „Śniadaniem na trawie„, czym wywołał całkiem spory skandal. Wiele osób oburzyło bowiem ukazanie nagich kobiet w towarzystwie ubranych mężczyzn.

ok. 1509 r., olej na płótnie, 105 na 137 cm, Luwr

Reklamy
  1. To namalował Giorgione

  2. Tycjan czy Giorgione? Do dziś wielu się o to spiera. Tycjan nigdy nie potrafił budować równie lirycznych tematów. „Tycjan – jak wykazało prześwietlenie promieniami Roentgena – zrobił zaledwie drzewo tudzież jedną babę, i być może kończył obraz po śmierci mistrza, przemalowując przy tym bezczelnie drobne szczegóły, ale całość jest Giorgione’owska, stąd i chwała należy do Giorgione’a” – tak twierdzi Waldemar Łysiak w swojej książce „Malarstwo białego człowieka” cz.3, wydanie drugie, Warszawa 2010, str.123 Czyli rzeczywiście duet GIORGIONCJAN (połączenie Giorgione + Tycjan) Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s