Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Canaletto i Santa Maria della Salute

In Architektura, Architektura włoska, Malarstwo, Malarstwo włoskie, Sztuka nowożytna on 19.11.2009 at 15:22

21 listopada rokrocznie odbywa się w Wenecji uroczysta procesja dziękczynna za zdrowie miasta. Prowadzona jest po specjalnie przygotowanym moście pontonowym z placu św. Marka przez Wielki Kanał do kościoła Santa Maria della Salute.

Święto jest upamiętnieniem straszliwej plagi, która w latach 1629-1631 zabiła jedną trzecią mieszkańców Wenecji. Władze miasta postanowiły wówczas zbudować jako wotum kościół poświęcony Maryi, czyli właśnie Santa Maria della Salute.

W konkursie projektów zwyciężył Baldassarre Longhena i w 1631 r. zaczęto budowę, która trwała 50 lat. Wkrótce po ukończeniu kościoła Longhena zmarł. Jednak dzięki Santa Maria della Salute nie umrze pamięć o nim. Jego dzieło jest bowiem najbardziej znanym i najczęściej fotografowanym kościołem Wenecji. Zawdzięcza to nie tylko pięknemu projektowi i cudnemu marmurowi, z którego go wykonano. Duże znaczenie ma też malownicze położenie budowli u wejścia do Wielkiego Kanału, na zwężającym się cyplu jednej z wielu weneckich wysp, co doskonale widać na poniższym zdjęciu.

Kościół doczekał się oczywiście licznych malarskich portretów. Najsłynniejszy, który widzicie na samej górze, jest dziełem Canaletta (właść. Giovanni Antonio Canal). To jedno z najczęściej reprodukowanych dzieł malarza, który dla wielu jest najlepszym portrecistą weneckich cudów. Jest to jednak tylko jeden z wielu portretów Santa Maria della Salute tego malarza, czego dowód (bynajmniej nie jedyny) poniżej.

„Santa Maria della Salute”, poł. XVIII w., olej na płótnie, 44 na 89 cm, Gemäldegalerie w Berlinie (u góry)

„Wielki Kanał i kościół Santa Maria della Salute”, 1730 r., olej na płótnie, 49,5 na 72,5 cm, Muzeum Sztuki Pięknej w Houston. (na dole)

Zdjęcie dolne na licencji Creative Commons. Autor: Reywas92. Zdjęcie górne jest w domenie publicznej.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: