Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Auguste Rodin – Brama piekieł

In Rzeźba, Sztuka francuska, Sztuka XIX wieku, Sztuka XX wieku on 11.11.2009 at 13:49

Rodin brama piekieł

W 1880 roku wybitny francuski rzeźbiarz Auguste Rodin otrzymał zamówienie na wykonanie drzwi do planowanego Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Artysta postanowił nawiązać do „Boskiej Komedii” Dantego. Jego „Brama piekieł” miała być odpowiedzią na tzw. „Wrota Raju”, które ponad 400 lat wcześniej wykonał Włoch Lorenzo Ghiberti.

„Brama…” stała się dziełem życia francuskiego artysty. Nie zrezygnował z pracy nad nią nawet, gdy upadła koncepcja budowy muzeum. Przez 37 lat rzeźbił kolejne postaci, ale dzieła nigdy nie ukończył.

Porte_de_l'enfer_(Penseur)

Nie był to jednak zmarnowany wysiłek. Brama zaowocowała największymi dziełami Rodina. Słynny „Myśliciel” pojawił się wpierw właśnie na „Bramie…” jako przedstawienie Dantego Alighieri (widoczny doskonale na drugim zdjęciu). Dopiero później artysta wykonał powiększoną i już samodzielną wersję tej rzeźby. Także w „Bramie…” swe początki ma nie mniej słynny „Pocałunek„, choć w tym wypadku artysta ostatecznie zrezygnował z umieszczania całującej się pary na „Bramie…”.

W chwili śmierci artysty (1917 r.) „Wrota piekieł” miały 180 postaci o wysokości od 15 cm do 1 m. Sama brama ma 6 m wysokości, 3 m szerokości i 1 m głębokości.

„Wrota Piekieł” w pełnej krasie można podziwiać w kilku miejscach, gdyż wykonano wiele odlewów rzeźby artysty. Są to m.in. Muzeum Rodina w Paryżu, Muzeum Rodina w Filadelfii, Muzeum Narodowe Sztuki Zachodu w Tokio, Muzeum Sztuki w Zurychu, Uniwersytet Stanforda i Galeria Rodina w Seulu.

Porte_de_l'Enfer_(Ugolin)

Zdjęcia na licencji Creative Commons (by-sa 3.0). Autorem górnego jest Andreas Witzel, a środkowego i dolnego LPLT.

Reklamy
  1. mam pytanie: gdzie się znajduje oryginał?

    • Zależy co uznać za oryginał. Trzy pierwsze odlewy w brązie są w Paryżu, Tokio i Filadelfii. W Muzeum Rodina w Paryżu jest też gipsowy oryginał, na którym Rodin pracował i który posłużył do zrobienia odlewów. Do tego dochodzi seria gipsowych odlewów z różnych okresów tworzenia dzieła, które z tego co wiem są w Muzeum Rodina w Moudon (przedmieścia Paryża).

  2. Piękne są też rzeźby Camille Claudel, przynajmniej te, które ocalały…tak by the way

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s