Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Sanssouci

In Architektura, Sztuka nowożytna on 27.09.2009 at 13:42

Sanssouci_06_4_small

Sans souci to po francusku „bez trosk”. Pałac leży jednak w niemieckim Poczdamie, a nie we Francji. Był letnią rezydencją króla Prus Fryderyka II zwanego Wielkim oraz Starym Frycem. Jak arcytrafnie napisał Antoni Piskadło w „100 najsłynniejszych budowli” jest to prawdziwe „zwierciadło beztroskiego klimatu życia towarzyskiego osiemnastowiecznej arystokracji”.

Postawiony w latach 1745-1747 rokokowy pałac jest budowlą niezwykle lekką i ozdobną. Nie miał być rezydencją zwalającą z nóg. Fryderyk, który własnoręcznie naszkicował ogólny schemat budowli, mawiał o niej „moja mała winnica” i odrzucał propozycje uczynienia pałacu bardziej imponującym.

Ostteil_Sanssouci

Przed budynkiem rozciąga się właśnie owa winnica, czyli sześć tarasów z winoroślami. To jedynie drobniutki fragment całego 280-hektarowego parku, który otacza Sanssouci. Oprócz ogrodów i drzew są w nim również liczne budowle, w tym dużo większy Nowy Pałac, ale to Sanssouci jest sercem całego założenia.

Charakterystyczną ozdobą pałacu są wyrastające z pilastrów rzeźby bachantów i bachantek, które – udając, że podtrzymują dach budowli – pełnią rolę kariatyd i atlantów.

Gartenseite_Sanssouci

Fryderyk uwielbiał Sanssouci i chciał, by go pochowano przy pałacu. Jego bratanek i następca Fryderyk Wilhelm II uznał jednak, że królewskie szczątki powinny spocząć w poczdamskim kościele. Życzenie króla spełniło się dopiero 17 sierpnia 1991 r. i teraz leży w swojej małej winnicy.

Zdjęcia na licencji Creative Commons (by-sa 3.0). Autorzy: Manfred Brueckels (górne) i Suse (środkowe i dolne).

Reklamy
  1. Jest to na pewno istny cud swiata, szkoda ze jest oddalone od Berlina.Bylam tam kilkakrotnie wraz z swoimi dziecmi i wnukami.WaRTO zobaczyc.

  2. Ja tylko tak daję głos — żebyś się czasem nie zniechęcił małą liczbą komentarzy, czytam Twojego bloga regularnie.

  3. Wszystko to ciekawe, tyle tylko, że nazwę pałacu pisze się poprawnie „Sanssouci”, a nie „Sanssoucci”!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s