Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Giorgione – Burza

In Malarstwo, Malarstwo włoskie, Sztuka nowożytna on 13.08.2009 at 9:31

Giorgione - La Tempesta ( Burza )

Tajemniczy obraz tajemniczego malarza. Obraz jest tajemniczy, gdyż nikt nie ma pojęcia, jaki jest jego temat. Mamy karmiącą kobietę, mężczyznę i pejzaż z niebem przeciętym błyskawicą.

Kobietę identyfikowano przeróżnie – od cyganki przez liczne postaci literackie i mitologiczne aż po Maryję. Każdy strzał może być dobry, no może z wyjątkiem Maryi, gdyż zbyt dużo tu gołego ciała, jak na malarskie przedstawienie matki Jezusa.

Podobne problemy sprawia mężyczyzna. Co więcej, dzięki promieniom rentgena wiemy, że pierwotnie w jego miejscu była druga nudystka, która moczyła nogi w strumieniu. Problemy interpretacyjne najlepiej chyba rozwiązać stwierdzeniem, że malarz po prostu zrobił widok miasteczka z ludzkim sztafażem dobranym tak, by było ładnie.

Giorgione (właść. Giorgio Barbarelli da Castelfranco) nie jest aż tak tajemniczy, jak obraz, ale i tak wiemy o nim bardzo mało. Był genialnym uczniem Belliniego. Pochodził z miasteczka Castelfranco Veneto koło Wenecji. Umarł w wieku 32-33 lat, prawdopdobnie wskutek zarazy. Nie wiemy ile stworzył obrazów. Wiele przypisanych mu niegdyś dzieł niekoniecznie wyszło spod jego ręki (np. Koncert wiejski). Część obrazów malował razem z trochę młodszym Tycjanem, innym genialnym uczniem Belliniego. Część po śmierci artysty wykańczali inni malarze. Część to po prostu fałszywki, których wiele powstało zaraz po śmierci malarza na potrzeby ludzi chcących kupić obraz zmarłego mistrza.

Na szczęście tajemnicza „Burza” należy do tych dzieł Giorgiona, których autorstwo nie budzi wątpliwości.

ok. 1503-1508, olej na płótnie, 82 na 73 cm, Galleria dell’Academia w Wenecji

Reklamy
  1. tytuł obrazu : Nie zapłacił alimentów i poszedł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s