Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

John Constable – Wóz z sianem

In Malarstwo, Sztuka XIX wieku on 3.07.2009 at 9:25

John_Constable_013

Gusta bywają bardzo różne. Tej prawdy szczególnie mocno doświadczył angielski malarz John Constable. Najchętniej malował zwykłe pejzaże, w których ukazywał zazwyczaj wiejskie zakątki Anglii. Na jego obrazach prawie zawsze były trzy elementy: woda, zieleń (i to zazwyczaj taka bardzo zielona) oraz niebo pełne kłębiastych chmur. Jego zachwytu naturą nie podzielali jednak rodacy i nie cenili sobie zbytnio tych „przypadkowych” i „chaotycznych” widoczków. Na nic zdawały się tłumaczenia artysty, że przecież taka jest natura – chaotyczna i przypadkowa.

I być może Constable do końca życia byłby niedoceniony, a potem może nawet prawie całkiem zapomniany, gdyby nie osobnicy z drugiej strony kanału La Manche. Jednym z pierwszych Francuzów, który zachwycił się obrazem Constable’a był Théodore Géricault. Zobaczył on w Londynie ukazany powyżej „Wóz siana”, który wisiał w Królewskiej Akademii i bezowocnie czekał na kupca. Trzy lata później „Wóz siana” powieszono w Salonie Paryskim. Tam zachwycił się nim inny francuski mistrz pędzla Eugène Delacroix. Ale nie tylko on. Constable dostał za swoje dzieło złoty medal i status malarskiej megagwiazdy. Przez kolejne dekady Anglika podziwiali romantycy, impresjoniści, a chyba najbardziej barbizończycy (wspomniałem o nich przy okazji chorzowskiej walcowni), którzy też uważali, że najbardziej godna uwieczniania pędzlem jest natura i to taka jaka jest – przypadkowa i chaotyczna.

Anglicy zaczęli cenić Constable’a dopiero wiele lat później i to pod wpływem zachwytów Francuzów. Teraz mają go za jednego ze swoich najwybitniejszych twórców.

Formalnie Constable’a zalicza się do romantyzmu, ale trzeba pamiętać, że nie uległ wielu trendom tego kierunku i raczej był po prostu pejzażystą działającym w epoce romantyzmu.

1821, olej na płótnie, 130,5 na 185,5, National Gallery w Londynie

Reklamy
  1. Coś podobnego!
    I pomyśleć, że przed chwilą również złożyłem hołd panu Constable :)

    http://logosamicus.bloog.pl

    • Jak widzę to naprawdę duży hołd :). Bardzo mi się podoba. Szczególnie zbliżenia fajnie się oglądało. Strasznie brakuje mi właśnie takich dobrej jakości zbliżeń obrazów, bo niestety dostępne do publikacji reprodukcje są często za słabe.

      Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s