Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Wielki menhir z Locmariaquer

In Rzeźba, Sztuka prehistoryczna on 25.06.2009 at 13:29

800px-Gran_menhir_(6)

Nie ma chyba bardziej zadziwiającej pozostałości po europejskich neolitycznych społeczeństwach niż Grand Menhir Brisé (wielki pęknięty menhir) w Locmariaquer we francuskiej Bretanii. Około 4500 lat p.n.e., gdy nie było jeszcze egipskich piramid ani kręgu w Stonehenge, prehistoryczni Bretończycy wpadli na wariacki pomysł ustawienia pionowo gigantycznego bloku granitu o wysokości 20 m i o wadze 280 ton.

Nie wiemy, jak im się to udało i jak przytaszczyli kamień z odległego o 12 km występu skalnego u ujścia rzeki Auray, skąd najpewniej głaz pochodzi. Nie wiemy, dlaczego pieczołowicie wyrównali blok, a także co oznacza dziwny, obecnie ledwo widoczny, siekieropodobny znak, który na nim wyryli. Wiemy tylko, że ten ogromny głaz na pewno udało im się postawić, a przecież jest on ponad 4 razy cięższy od największych bloków użytych w piramidzie Cheopsa.
Locmariaquer menhir
Wiemy, że nie stał samotnie. Był największym członkiem równo ustawionego szeregu 19 menhirów, po których zostały skromne pozostałości.

Nie wiemy jednak jak doszło do jego zniszczenia. Zdaniem francuskiego archeologa Jeana L’Helgouacha było to działanie celowe. Jeszcze w neolicie ktoś w jednej trzeciej wysokości monumentu wbił kliny i wywołał pęknięcie. Odrąbana w ten sposób górna część walnęła o ziemię i pękła na trzy kawałki. Później wyciągnięto z ziemi dolną część menhiru. Niektórzy spekulują jednak, że do upadku doprowadziło trzęsienie ziemi bądź uderzenie pioruna.

Jedno jest pewne. Leżące od wieków cztery części ogromnego menhiru są dowodem zadziwiających osiągnięć prehistorycznych Europejczyków.

Na górnym zdjęciu widać szczątki menhira od górnej części (na pierwszym planie) po dolną część. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: calaeco.

Dolne zdjęcie jest w domenie publicznej. Najwyższa część menhiru jest z lewej strony.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s