Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Arkadia

In Architektura, Sztuka nowożytna on 17.06.2009 at 10:59

Arkadia - Temple_of_diana Swiatynia diany

Arkadia, o której dziś napiszę, nie jest ani fikcyjną krainą szczęśliwości, ani historyczną krainą w Grecji. To park niedaleko Łowicza budowany w XVIII i XIX w. na polecenie księżny Heleny z Przezdzieckich Radziwiłłowej w pobliżu rodowej siedziby w Nieborowie.

W drugiej połowie XVIII w. dotarła do polski moda na ogrody typu angielskiego. Zrywały one z głównie francuską modłą na sztuczne barokowe ogrody z symetrycznie wytyczonymi alejkami i równo przystrzyżonymi żywopłotami. W ogrodzie typu angielskiego odtwarzano naturalne krajobrazy, a wszystko to okraszano budowlami nawiązującymi do antyku i średniowiecza. Całość miała mieć charakter nastrojowo-sentymentalny. Z czasem takie ogrody przygarnęły też elementy romantyczne związane z baśniowością i ludowością.

Arkadia dom gotycki

W latach 70. XVIII w. polskie możne rody, a szczególnie ich damskie części, zaczęły tworzyć takie ogrody na swoich włościach. Jednym z nich była właśnie Arkadia koło Nieborowa. Prace zaczęto wiosną 1778 r. Nad całością pieczę sprawował znakomity architekt epoki stanisławowskiej Szymon Bogumił Zug przy aktywnym współudziale księżnej

Korzystając z wód rzeki Skierniewki stworzono staw z wyspami, usypano też pagórki, wytyczono osie widokowe, a nawet stworzono sztuczną grotę. W ciągu kilku dekad w parku wyrosły liczne ruiny i dawne budowle. Wśród nich wyróżnia się Świątynia Diany (górne zdjęcie) uznawana za perłę polskiego klasycyzmu. Jest to perła dość nieklasyczna i antyczny grecki architekt dostałby pewnie na jej widok palpitacji serca. Łączy ona bowiem w sobie dwa typy świątyń klasycznych. Jej twórca przykleił do tyłu prostylosu, czyli prostokątnej świątyni z czterema kolumnami z przodu, monopteros, czyli świątynię okrągłą . Daje to z punktu widzenia greckiej architektury mocno dziwaczną całość. (zdjęcie tyłu Świątyni Diany, zdjęcie z powietrza)

Arkadia akwedukt

Inne znaczące budowle polskiej Arkadii to widoczny na drugim zdjęciu Domek Gotycki, Dom Margrabiego, Przybytek Arcykapłana, Łuk Kamienny i pokazany powyżej Akwedukt.

Na koniec proponuję blisko 8-minutowy spacer po Arkadii.

Górne zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: FxJ.

Środkowe zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Semu.

Dolne zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Meteor2017.

Reklamy
  1. pozdro z Łowicza ! ;]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s