Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Posągi ka Tutanchamona

In Rzeźba, Sztuka starożytna on 20.05.2009 at 10:27

Tutanhkamun tomb statue posag Tutanchamona

Dwa takie posągi naturalnej wielkości stały naprzeciwko siebie po obu stronach wejścia do komory grobowej, w której spoczywały szczątki faraona Tutanchamona. Rzeźby wykonano z drewna, które pokryto złotem i czarną lśniącą żywicą. Pierwotnie były owinięte w tkaninę.

Posągi różnią się jedynie detalami. Widoczny powyżej ma okrycie głowy zwane nemes, a drugi nosi workowate chat. Mają też inne teksty na spódniczkach.

Artysta tak podzielił części złocone i pokryte żywicą, że złotem mienią się wszystkie ubrania i przedmioty – od nakrycia głowy, przez spódniczkę i berło, aż po sandały (zobacz cały posąg). Czarna jest natomiast skóra. Dało to pretekst do wysuwania błędnej tezy, że słynny władca był czarnoskóry. Jednak jak tłumaczą egiptolodzy kolor „ciała” tych posągów nawiązuje do identyfikacji zmarłego króla z Ozyrysem, którego przedstawiano z twarzą czarną lub zieloną.

Posągi miały zabezpieczać pochowanego ponad 3300 lat temu władcę przed utratą ka, czyli siły witalnej, która pozwalała mu żyć na Ziemi i w zaświatach, która była podporą życia fizycznego i duchowego. Wedle egipskich wierzeń, by przetrwać, ka potrzebowała materialnej siedziby, którą była mumia. Posągi były zaś zapasową siedzibą na wypadek, gdyby mumia uległa zniszczeniu.

Nie są to najbardziej imponujące dzieła sztuki, jakie odkryto w grobowcu młodego faraona, ale z pewnością są warte uwagi. Z innych cudów Tutanchamona zaprezentowałem już pektorały. Kolejne opiszę w przyszłości.

Autorem zdjęcia jest Jon Bodsworth. Rzeżby znajdują się Muzeum Egipskim w Kairze.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s