Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Diego Velázquez – Wenus przed lustrem

In Malarstwo, Sztuka nowożytna on 16.05.2009 at 9:44

Velazquez Venus

Niechybnie najpiękniejsza pupa w dziejach malarstwa. I niewątpliwie jeden z dwóch najbardziej znanych aktów hiszpańskiego malarstwa, w którym zresztą aktów było bardzo mało, a zachowało się jeszcze mniej, co zazwyczaj przypisuje się aktywności inkwizycji.

Początkowo naga niewiasta była sama na płótnie. Kupidyn z lustrem pojawił się później, co wykazały specjalistyczne badania. Nie ma pewności, czy domalował go sam Velázquez, czy już ktoś inny. Jednak kupidyn i lustro są nieważne. O mocy obrazu decyduje zmysłowo powyginana niewiasta o wspaniałej figurze, tak różnej od popularnych w tamtym czasie grubasek Rubensa (dla przykładu jego wersja „Wenus przed lustrem„).

Uwodzicielskie krągłości Wenus Velazqueza zachwyciły wielu późniejszych malarzy. Swoje wersje „najpiękniejszej pupy malarstwa” stworzyli m.in. Renoir, Chagall, czy van Gogh. Moim zdaniem żaden nie dorównał oryginałowi.

Ale obraz budził nie tylko zachwyt. 11 marca 1914 r. sufrażystka (czyli dawna feministka) Mary Richardson zaatakowała siekierą pośladki Wenus. Zadała aż siedem ciosów, by zniszczyć dzieło, które jej zdaniem obrażało kobiecą godność. Naprawiony obraz wrócił na ściany galerii dopiero w 1966 r.

1648/50, olej na płótnie, 122,4 na 177,2 cm, National Gallery w Londynie

Polecam też inny opisany już obraz Velázqueza – Stara kobieta smażąca jajka.

Przy okazji polecam też tekst o niezwykłych prehistorycznych rzeźbach z Jury Szwabskiej, który opublikowałem w Archeowieściach.

Reklamy
  1. Widywałem ładniejsze „pupy”. Wiec nie wiem w czym ten zachwyt.

  2. A mi sie podoba linia. Klasyka.

  3. Czy aby najpiękniejsza, to się musze zastanowić, tak na szybko to tylko Trzy Gracje moga konkurować, dokładnie to jedna z nich bo prawie zawsze jedna pupą do widza jest odwrócona.
    I uważam ze lustro jest bardzo ważne ! Kupidyn nie, ale lustro tak, to ono odsłania rąbek tajemnicy i mowi nam któz to ma taką pupę.
    A feministki zamiast latac z siekierami niech chwyca za pędzel i malują sobie męskie pupy, bo narzekac to każdy potrafi a robić nie ma komu ;)

  4. […] artykuł na: Diego Velázquez – Wenus przed lustrem « Cuda świata aden-nie, chagall, czy-van, gogh-, gogh-moim, kniejszej-pupy, niejszych-malarzy-, owi–, […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s