Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Baalbek

In Architektura, Sztuka starożytna on 12.05.2009 at 10:17

Świątynia Bachusa w Baalbek

Położone w Libanie Baalbek przez prawie całą starożytość było miejscem kultu. Najdłużej czczono tam trzy bóstwa semickie: boga burzy Baala-Hadada, boginię płodności Atargatis i trzeciego niezidentyfikowanego boga. Badania archeologiczne wskazują, że ich kult w tym miejscu zaczął się prawdopodobnie już w III tysiącleciu p.n.e.

Gdy po podbojach Aleksandra Wielkiego władzę nad Bliskim Wschodem objęli monarchowie greckiego i macedońskiego pochodzenia Baalbek przekształcono w Heliopolis, czyli Miasto Słońca, a czcić zaczęto bóstwa greckie. Potem miasto znalazło się w granicach imperium rzymskiego, a Oktawian August założył w nim kolonię weteranów Julia Augusta Felix. Wtedy to Baalbek stało się miejscem kultu Jowisza Heliopolitańskiego, Wenus i Bachusa (Dionizosa).

Wszystkie te zmiany bóstw były jednak pozorne. Jowisz był bowiem rzymskim odpowiednikiem Baala-Hadada, a Wenus bogini Atargatis.

baalbektemple-jupiter

Pod władzą Rzymu Baalbek-Heliopolis stało się niezwykle ważnym centrum religijnym. Ogromnym kosztem postawiono imponujący kompleks świątyń. Największa z nich poświęcona była Jupiterowi (Jowiszowi). Miała kolumny wysokości 20 m, a do budowy jej podstawy użyto m.in. przeogromnych bloków kamiennych o masie około 400 i 800 ton. Do naszych czasów przetrwała z niej tylko ta podstawa i sześć samotnie stojących arcywysokich kolumn (na zdjęciu powyżej).

Drugą co do wielkości była świątynia Bachusa (pierwsze zdjęcie), która przetrwała do naszych czasów w całkiem dobrym stanie. To w jej wnętrzu najlepiej widać jak rzymski monumentalizm połączył się w Baalbek z hellenistyczną miłością do bogatego zdobnictwa (zdjęcie poniżej).

baalbek-bachus-fr

Całość kompleksu uzupełniała oddalona od niego o sto metrów okrągła świątynia Wenus i ogromne propyleje (monumentalna brama) wiodące na dziedzińce zbudowane przed świątynią Jowisza.

Wraz z upadkiem Rzymu i pogańskich bogów Baalbek utraciło swe religijne znaczenie. Arabowie przekształcili je w fortecę. Później wśród dawnych świątyń wyrosły domy. Pierwsi archeolodzy pojawili się tam już w XIX w. i zaczęli odtwarzać przeszłość i piękno tego miejsca.

baalbek-rekonstrukcja-reconstruction

Zdjęcia pierwsze, trzecie i czwarte są na licencji GNU FDL. Autor: BlingBling10.

Drugie zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autor: Heretiq.

Reklamy
  1. czy Atargatis to Astarte?

  2. mnie osobiście zawsze interesowały owe, ledwo wspomniane przeogromne bloki kamienne…to była dopiero sztuka, przenieść takie monstra…i jak? a może jednak….

    • O ile wiem w Baalbek było to stosunkowo proste. Pochodziły one z kamieniołomu lezącego tylko kilkaset metrów od świątyni i w dodatku powyżej niej. Poza tym wiemy, że Rzymianie potrafili przemieszczać kilkusettonowe ciężary. Znali m.in. krążki linowe. Znamy przypadek przetransportowania za ich pomocą 900 t bloku przez zaledwie 264 ludzi. Nie był to oczywiście szybki transport. Pokonywano np. 30 m dziennie, ale w końcu docierano do celu.

  3. Kamień Południa też?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s