Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Paolo Veronese – Wieczerza w domu Leviego

In Malarstwo, Malarstwo włoskie, Sztuka nowożytna on 22.04.2009 at 10:24

veronese-levi

Dość trudno w to uwierzyć, ale powyższy obraz zaprowadził Veronesego przed oblicze Inkwizycji. Jej członkom nie spodobało się bowiem to, że artysta umieścił na płótnie, które miało przedstawiać ostatnią wieczerzę Jezusa, przeróżne „głupstwa”: karły, psy, papugi, błaznów (i to w dodatku pijanych!), Murzynów, czy osobnika dłubiącego w zębach. Najmocniej jednak miało rozdrażnić inkwizytorów ukazanie niemieckich lancknechtów, bo Niemców kojarzono wówczas z luteranizmem.

Artysta tłumaczył, że to wszystko jedynie dla ozdoby i że tak malarze mają w zwyczaju. Słowa te były zgodne z prawdą. W tamtych czasach sceny religijne uległy solidnemu zeświecczeniu. Ukazywano je, jakby były scenami z życia zwykłych ludzi i to w dodatku dziejącymi się w czasach współczesnych artyście. Stąd owi lancknechci z halabardami. Dziś zamiast nich Veronese namalowałby komandosów.

Trybunału swą argumentacją jednak nie przekonał, aczkolwiek wyrok był stosunkowo łagodny. Kazano Veronesemu przemalować obraz. Artysta jednak nie chciał tego zrobić, więc zmienił tytuł z „Ostatnia wieczerza” na „Uczta w domu Leviego”. Choć było to dość bezczelnym prztyczkiem w nos, to inkwizycja dała Veronesemu spokój.

1573, olej na płótnie, 550 na 1278 cm, Galleria dell’ Accademia w Wenecji

uczta-w-domu-leviego-veronese

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s