Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

30 St Mary Axe (Swiss Re) w Londynie

In Architektura, Sztuka XXI wieku on 6.03.2009 at 17:41

30_st_mary_axe_gherkin1

Swiss Re w Londynie, zwany bardziej formalnie 30 St Mary Axe, a nieformalnie Gherkin (Korniszon), to wyjątkowo młody cud świata. Jego budowę zakończono w grudniu 2003 r. Zaprojektował go dla towarzystwa reasekuracyjnego Swiss Re Norman Foster

Swiss Re jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swój korniszonowaty kształt, ale też z powodu wysokiej efektywność energetyczną. Aerodynamiczny kształt zmniejsza zawirowania wiatru, a odpowiednio zaprojektowana, przeszklona elewacja umożliwia nie tylko wykorzystanie naturalnego oświetlenia, ale też naturalną wentylację. Łącznie zastosowane w budynku rozwiązania pozwalają na 50-proc. redukcję zużycia energii w stosunku do zwykłych wieżowców.

swiss-re-london

Swiss Re ma 180 metrów wysokości i 40 kondygnacji o powierzchni 76 400 m kw. Kryje w sobie nie tylko biura, ale także wiszące ogrody i atria. W jego wnętrzu rosną nawet drzewa.

Nie wszyscy uznają go za cud. Zdaniem niektórych nie pasuje do otoczenia i gryzie się z pobliskimi kamienicami. Moim zdaniem robi dużo lepsze wrażenie niż stawiane od dziesięcioleci aluminiowo-szklane sześciany, których nudne fasady szpecą wszystkie większe miasta. A dolne zdjęcie wyraźnie pokazuje, że jest najciekawszym elementem londyńskiej panoramy. Zresztą panoramy mocno już eklektycznej. Te mury w prawym dolnym rogu to fragment średniowiecznego zamku Tower.

swiss-re-in-london

Reklamy
  1. mnie tam sie podoba :)
    znacznie bardcziej nudne i szpecace sa jak piszesz pudelkowate szesciany.

  2. Ano, efekt estetyczny tego architektonicznego projektu mnie też odpowiada,uważam jednak ponadto, że wszelkie rozwiązania pokazujące możliwość łączenia nowoczesnego stylu i funkcjonalności z energooszczędnością (jak widać niemałą – 50cio procentową) są szczególnie cenne w obecnej dobie globalnego kryzysu ekologicznego. Wszak jego źródłem jest niepohamowany konsumpcjonizm bazujący na zwiększającym się stale zużyciu dostępnych źródeł energii, w większości źródeł o charakterze nieodnawialnym. Dlatego cieszy mnie, że autor Cudów Świata o tym tak małoletnim jeszcze cudeńku napisał! Pozdrawiam.

  3. Tower to chyba w prawym dolnym rogu fotografii.. :)

  4. O proszę, dowiedziałam się, że ten budynek taki ekologiczny i ekonomiczny zarazem. To duży plus. Co do formy to mam mieszane uczucia choc daleka jestem od krytyki :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s