Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Joachim Patinir – Charon przepływający Styks

In Malarstwo, Sztuka nowożytna on 30.12.2008 at 19:46

joachim-patinir-charon

Flamandzki malarz Joachim Patinir jest uważany za ojca pejzażu. Co prawda już jego poprzednicy malowali krajobrazy, ale były one tylko uzupełnieniem obrazu, w którym główną rolę grały postacie. Patinir odwrócił proporcje i główną rolę przydzielił krajobrazowi obsadzając ludzi i zwierzęta w rolach drugoplanowych.

„Charon przepływający Styks” to chyba najbardziej znany przykład pejzaży Patinira. Charon, Cerber, anioły i ludzie są tutaj tylko pretekstem, by namalować pejzaż. Artysta miał bowiem poważny problem. Klienci nie znali jeszcze wówczas czegoś takiego jak pejzaż. Chcieli portretów i scen mitologicznych, historycznych bądź religijnych. Patinir starał się więc wykonać zlecenie w taki sposób, by namalować pejzaż, a jednocześnie wykonać zlecony temat.

Jednak nie wszyscy klienci zgadzali się na mikroskopijnych ludzi. Wtedy Patinir miał poważny problem, gdyż ludzi malował fatalnie. Ratował się prosząc o pomoc kolegów. Jednym z najbardziej znanych „ratowników” pierwszego pejzażysty był Quentin Matsys.

Z powyższych powodów Patinir nigdy nie stworzył czystego pejzażu, a więc pozbawionego ludzkich figurek. Jednak na wielu jego obrazach są one tak mikroskopijne, że nie ma wątpliwości, iż Flamanda kręcił tylko krajobraz.

między 1521-1524, olej na drewnie, 64 na 103 cm, muzeum Prado w Madrycie

Reklamy
  1. Po powiększeniu obrazu, w miejscu zwyczajowego podpisu autora można dostrzec nagusa/naguskę w trakcie załatwiania poważnej sprawy. Ciekawe o co autorowi chodziło?

  2. To początek XVI w. więc nie jestem pewien, czy już wtedy było to miejsce zwyczajowego podpisu. Golas(ka) może więc nie mieć żadnego związanego z tym znaczenia.

  3. hmm, ale należy pamiętać, iż jest to dzieło renesansowe, a w tym okresie panowało hasło : „Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce.” … Może właśnie o to chodziło Patiniriemu? Nie wiadomo, możemy się tylko domyślać =)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s