Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Piramidy z Meroe

In Architektura, Sztuka starożytna on 19.11.2008 at 21:30

sudan_meroe_pyramids_2001

W przypadku piramid w sudańskim Meroe prawdziwe jest zarówno stwierdzenie, że mają wiele wspólnego z egipskimi, jak i że nie mają.

Można powiedzieć, że nie mają wiele wspólnego z grobowcami faraonów, choćby dlatego, że są młodsze od słynnych egipskich poprzedniczek o ponad 2000 lat i miały trochę inny wygląd. Za poglądem przeciwnym przemawia zaś to, że nie byłoby ich, gdyby wcześniej nie powstały egipskie. Budowa sudańskich piramid zaczęła się bowiem, gdy władcy leżącego tam królestwa Napata podbili Egipt pod koniec VIII w. p.n.e. i zobaczyli grobowce dawnych królów Egiptu.

Władza Napaty nad Egiptem trwała tylko kilkadziesiąt lat, ale wprowadzony w Sudanie zwyczaj budowy piramid przetrwał wiele stuleci, podczas których postawiono ich około 220, czyli o sto więcej niż w Egipcie. Najbardziej imponujący kompleks sudańskich piramid powstał w Meroe między 270 rokiem p.n.e. a 350 r. n.e.

Piramidy z Meroe były jednak znacznie skromniejsze od egipskich. Najwyższe miały 20-24 m wysokości, a w dodatku ich ściany wznosiły się pod bardzo stromym kątem, przez co miały dużo mniejszą kubaturę, niż egipskie o tej samej wysokości.

sudan_meroe_pyramids_30sep2005_2

Zdjęcie górne na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 1.0. Właściciel zdjęcia: Francis Geius – Mission SFDAS 2001. Autor: B. N. Chagny.

Zdjęcie dolne na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.0. Autor: Fabrizio Demartis.

Reklamy
  1. Tak czy owak, piramida już w swojej formie kryje tajemnice. A tajemnice posiadają w sobie magnetyzm, który ma znacznie więcej lat niż piramidy.
    Wyszło nie specjalnie merytorycznie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s