Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Henri Gervex – Rolla

In Malarstwo, Malarstwo francuskie, Sztuka XIX wieku on 25.10.2008 at 21:32

Henri Gervex to kolejny malarz, któremu za życia sławy i zamówień nie brakowało, a teraz mało kto zna jego nazwisko. Zazwyczaj los ten spotykał XIX-wiecznych akademików (np. Bouguereau). Gervex akademikiem był, ale tylko formalnie – malował tą samą techniką, w tym samym okresie, a jego płótna chętnie wieszano na paryskim Salonie. Nie bawiła go jednak tak uwielbiana przez akademików tematyka mitologiczna i historyczna. Wolał malować sceny rodzajowe i portrety. W dodatku przyjaźnił się z impresjonistami, a nawet popełnił kilka impresjonistycznych obrazów, choć dość szybko powrócił do tradycyjnego sposobu malowania. Można więc powiedzieć, że z techniki Gervex był akademikiem, ale z tematyki – impresjonistą.

Rozpustnik i kobieciarz imieniem Rolla to główna postać lekko skandalizującego poematu Alfreda de Musset z 1833 r. Tutaj widzimy go po upojnej nocy, jak patrzy na śpiącą kochankę. Nam ten obraz nie wydaje się jakoś bardzo nieobyczajny. Nie takie rzeczy można dziś zobaczyć choćby w telewizji. Jednak w 1878 r. uznano, że płótno obraża moralność i nie wpuszczono go do Salonu. Gervex nie zniechęcił się i wystawił „Rollę” w pewnym paryskim magazynie, który szybko stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. 26-letni malarz triumfował.

1878 r., olej na płótnie, 175 na 220 cm, Musée des Beaux-Arts w Bordeaux

Reklamy
  1. Obraz jest nieobyczajny. Ciekawszy byłby gdyby to kobieta stała ubrana przy oknie a Rolla leżał nagi na rozmamłanym łóżku ze strzępem szmatki pomiędzy szeroko rozwartymi udami.
    Jest to nieobyczajność zakłamania w myśl której publiczność podniecać ma się domniemaną obecnością genitaliów kobiety rozumianej jako zdobycz.

  2. Piękny obraz, jeden z moich ulubionych francuskich „akademików”. Komentarza powyżej nie rozumiem, kobieta jest śliczna i z czułością i wdziękiem odmalowana. Łóżko nie jest rozmamłane, wprost zachęca do legnięcia nań, ja wprawdzie wolałabym z tym panem w oknie…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s