Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Zamek Neuschwanstein

In Architektura, Sztuka XIX wieku on 7.09.2008 at 16:20

Gdy wpiszecie do wyszukiwarki frazę „most beautiful castle”, to w grafikach na pierwszej stronie zobaczycie wiele zdjęć zamku Neuschwanstein. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż budowla ta rzeczywiście robi niesamowite wrażenie. Pytanie tylko, czy w ogóle można ją dopuścić do konkursu o miano najpiękniejszego zamku.

Neuschwanstein jest dużo młodszy niż inni kandydaci. Kamień węgielny pod zamek położono równo 140 lat temu – 5 września 1868 r. Budowano go na polecenie króla Bawarii Ludwika II, którego kontakt z rzeczywistością nie był zbyt mocny. Miast rządzić krajem skupił się na rycerskich opowieściach i budowie zamków, z których Neuschwanstein był największy. Nie miał jednak być ponurą rycerską fortecą, jak większość prawdziwych zamków, ale ozdobną, bajkową rezydencja króla. Lokalizację zamku wybierano pod kątem malowniczości, a nie obronności. Pierwsze projekty zamku sporządził zaś obdarzony fantazją malarz teatralny.

Kosztowna inwestycja wpędziła władcę w wielkie długi. Król prosił rząd Bawarii, by je przejął, ale spotkał sie z odmową. Gdy w 1886 r. komisja rządowa uznała w końcu władcę za niepoczytalnego, budowa zamku nie była jeszcze skończona. Dwóch trzecich komnat nigdy nie wykończono.

Z czasem okazało się jednak, że zamek nie był takim ekonomicznym wariactwem, jak sądzilil bawarscy ministrowie. Każdego roku Neuschwanstein przyciąga ponad milion turystów, dzięki którym bajkowa budowla zarabia na samych tylko biletach miliony euro. Zarabiają też hotelarze, właściciele parkingów, wytwórcy i sprzedawcy pamiątek. Okazało się bowiem, że choć Ludwik sądził, iż buduje zamek, to tak naprawdę zbudował pierwowzór parków rozrywki. I raczej w tej kategorii należy umieścić malowniczą rezydencję króla Bawarii.

Zdjęcia są na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.0. Autorem górnego jest Tim Dobbelaere, a dolnego Cezary Piwowarski.

Reklamy
 1. Spodobał mi się komentarz:

  „Okazało się bowiem, że choć Ludwik sądził, iż buduje zamek, to tak naprawdę zbudował pierwowzór parków rozrywki.”

 2. Ano rzeczywiście – pierwszy Disneyland, ale z łabędziem zamiast strasznej myszy.
  A gdy Ludwika II bolały zęby – nie pozwolił na interwencją żadnemu dentyście, bo żaden człowiek z gminu nie będzie Jego Królewskiej Mości do ust zaglądał.

 3. 1. A czy zamki Franciszka nie sa mniej szalone?

  2. „Brzydota” tego zamku jest kontestowalna, na zdjeciu Piwowarskiego poraza a na zdjeciu Dobbelaere’a, gdzie wszystko prawie, co za duzo, zasloniete, to nawet, nawet – malowniczy.

  3. Gdyby moj kolega Cheops przyszedl rano do pracy i powiedzial – „Wiesz co, wezyr, nie moglem spac skacowany i wymyslilem se grobowiec. E, co tam grobowiec! Grobowiec jtm…, jak moje hubris. Ty, wezyr, has du geld?”
  To bym spadac kazal Faronowi albo nawet zawiazal Spisek Ratowania Obydwojga Egiptow przez Otrucie Wariata na Tronie.
  To ja mam 30 lat tyrac a jakies dzikie Araby z pustyni do konca swiata kosic kasiore z turystow?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s