Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Paul Delaroche – Egzekucja Lady Jane Grey

In Malarstwo, Malarstwo francuskie, Sztuka XIX wieku on 23.08.2008 at 23:32

Lady Jane Grey przeszła do historii jako najkrócej panujący monarcha Anglii. Zasiadała na tronie ledwie 9 dni 1553 roku. Przepychanki możnych o władzę skończyły się dla słynącej z urody i inteligencji 16-latki tragicznie. Jej następczyni i kuzynka, królowa Maria II, skazała dziewczynę na ścięcie.

Malarską wizję ostatnich chwil młodziutkiej królowej Paul Delaroche wystawił na Salonie Paryskim w 1834 r. Pedantyczna technika oraz potraktowanie tematu z powagą zyskały duże uznanie paryżan.

Obecnie jednak Paul Delaroche jest słabo znany, choć za życia przebijał sławą takich gigantów jak Ingres i Delacroix. Gdyby nie zilustrował tragicznego losu Jane Grey, jego nazwisko znaliby najpewniej już tylko specjaliści.

1833 r., olej na płótnie, 246 na 297 cm, National Gallery w Londynie

Reklamy
 1. Nie do konca jest tak jak piszesz. Owszem Delaroche’a przebili w slawie Delacroix i inni, ale „Egzekucja…” nie jest jedynym slynnym jego obrazem. Delaroche jest tez autorem jednego z najslynniejszych portretow Piotra I…

  a ten obraz Napoleona, to tez kawalek historii sztuki:

 2. No naprawdę… psuć mi takie ładne zakończenie :)

  W ramach obrony ośmielę się stwierdzić, że ani Piotr I ani Napoleon raczej nie zapewniliby panu Delaroche wpisu w Cudach świata .Co innego piękna 16-latka ;).

  Choć po namyśle muszę przyznać, że Napoleon to mógłby mnie kiedyś skusić pod hasłem „A taki jeden to śmiał namalowac zmęczonego Napoleona”.

 3. No tak, szesnstki zawsze sa bardziej klikalne niz podtatusiali panowie, nawet jesli berlo maja na glowie (lub mieli, ale im zly lud zabral).

  Co do samego obrazu, mimo wszystko nie dziala na mnie. Jest w nim jakis element sztucznosci, pozy. Ten obraz nie bije po uczuciach. Jest po prostu blyskotka, ktora zwraca uwage biela sukni i samym tematem, ale nie pozostawia po sobie nic w pamieci.

  Dla kontrastu „Śmierć Marata”:

 4. dla mnie jest tu dramatyzm – jak najbardziej tylko tło dziwne mi sie wydaje. o ile ja wiem egekucje wykonywano na wolnym powietrzu w obecności publicznosci.bo jeśli był to wyrok królowej a nie mord skrytobójczy to nie nalezało sie kryć .może ktos coś wie na ten temat?

 5. juz sie doczytałam sama -na prywatnej egzekucji w wewnątrz Zielonej Wieży.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s