Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Wizygockie fibule

In Rzemiosło artystyczne, Sztuka starożytna on 8.08.2008 at 18:46

Fibula to zapinka używana w Europie do spinania szat od około 1500 roku p.n.e. aż do średniowiecza. W tak długim okresie mieszkające na naszym kontynencie ludy stworzyły niezliczoną ilość rodzajów fibul. Dla archeologów stały się więc one doskonałym narzędziem do całkiem dokładnego datowania znalezisk i określania przynaleźności kulturowej stanowisk.

Najwięcej było oczywiście prostych fibul zrobionych z jakiegoś kawałka metalu (np. te fibule rzymskich legionistów albo Celtów z IV-I w. p.n.e.), ale istniały również luksusowe wersje dla elity.

Dwie takie luksusowe fibule w kształcie orła prezentuję powyżej. Obie przypisuje się germańskim Wizygotom, a znaleziono je w Hiszpanii w okolicach Guadalajary. Pochodzą z VI w. n.e. Wykonano je z brązu i szklanej pasty. Niezwykle podobną złotą fibulę z końca V w. znaleziono też w Cesenie we Włoszech. Ją oczywiście również przypisuje się Gotom.

Zdjęcie fibuli z prawej jest na licencji GNU FDL. Zdjęcie z lewej jest na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.0. Autorem obu jest Luis García.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s