Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Alfons Mucha – Maude Adams jako Joanna d’Arc

In Malarstwo, Sztuka XIX wieku, Sztuka XX wieku on 27.07.2008 at 14:46

Alfons Mucha to najsłyniejszy czeski malarz. Wielką karierę zaczął dopiero w wieku 34 lat dzięki szczęśliwemu trafowi. Studiował w Paryżu i robił ilustracje do czasopism oraz reklam. Wedle najbardziej sensacyjnej wersji tej historii przypadkiem był w drukarni, gdy przyszło pilne zamówienie na plakat do nowej sztuki Gismonda z arcysławną wówczas aktorką Sarah Bernhardt. Wedle mniej sensacyjnej wersji Mucha po prostu wygrał konkurs. Faktem bezsprzecznym jest to, że zachwycona Bernhardt podpisała z nim pięcioletni kontrakt, a gdy 1 stycznia 1895 r., na ulicach miasta zawisł jego plakat, Czech z miejsca stał się znanym i rozpoznawanym artystą.

Przez kolejne 40 lat Mucha zdobił świat plakatami, obrazami, reklamami, ilustracjami, biżuterią i witrażami. Tworzył również scenografie teatralne, a także zajmował się dekorowaniem wnętrz. Jego niepowtarzalny styl stał się kwintesencją secesji i dziś ma wielu wielbicieli, choć przez kilka dekad był prawie całkiem zapomniany.

Polecam galerię prac Muchy.

Reklamy
  1. od dłuższego czasu jestem stałym czytelnikiem http://cudaswiata.pl, na ten blog trafiłem niedawno i jest on świetnym uzupełnieniem poprzedniego, szczególnie interesujące są opisy sztuki

  2. Mucha! Nareszcie. Już myślałem, że u autora ma niezbyt wysokie notowania. Polecam czytelnikom cykle Muchy: Sztuki, Księżyc i gwiazdy, Pory, roku, Cztery pory roku, Pory dnia, Kamienie szlachetne, Kwiaty. Na każdy z tematów składają się po cztery kolorowe litografie, na każdej kobieta oddana w miękki, ciepły sposób, cudownym secesyjnym stylem artysty.
    Przy tym, jak to klasyka secesji, dekoracyjne. Także i dziś wykorzystywane.

  3. Muchę odkryłem dla siebie ze 20 lat temu :) jest świetny!

  4. Nie zapominajmy, ze poza plakatami, Mucha ma na koncie takze projekty witrazy, znaczkow pocztowych, czy np. godla Czechoslowacji.

  5. oprocz niepowtarzalnego uroku, jakim zachwyca subtelny styl malarza, godnym uwagi jest takze fakt, ze Joanna zostala przedstawiona jako mala,wystraszona wiejska dziewczynka – czyli blisko prawdy historycznej o tej niezwyklej i tragicznej postaci

  6. Prace Muchy są super. Uwielbiam! :) Niestety mało kto wie, że zajmował się on oprócz malarstwa również rzeźbą. Wprawdzie dzieł wykonanych tą techniką powstało niezbyt dużo, ale są równie imponujące, szczególnie popiersia :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s