Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Eugène Delacroix – Morze w Dieppe

In Malarstwo, Malarstwo francuskie, Sztuka XIX wieku on 19.07.2008 at 13:55

Obraz ten (a właściwie szkic) spowodował, że wielu uznało Eugène’a Delacroix za ojca impresjonizmu. I rzeczywiście, malarstwo Delacroix miało wiele wspólnego z prądem, który miał nadejść zaraz po jego śmierci. Malował szybko, starał się uchwycić ulotne momenty rzeczywistości i tak jak impresjoniści wrogi był czerni i szarości.

Jednak w malarstwie Delacroix było też wiele cech niezgodnych z impresjonizmem. Choćby to, że zazwyczaj mieszał farby na palecie, miast kłaść na płótno tylko barwy czyste, tak by widzowie mieszali je sobie sami, patrząc na obraz.

Jego malarstwo impresjonizmem więc jeszcze nie było, ale wpływ na ten prąd miało przeogromny. Obrazami Delacroix zachwycali się Cèzanne, Degas, Manet, Monet, Renoir, Seurat, Gauguin, van Gogh i wielu innych tuzów impresjonistycznego i postimpresjonistycznego malarstwa.

około 1852 r., olej na tekturze przyklejonej do drewna, 35 na 51 cm, Luwr

Reklamy
  1. Piękne, ale na takim małym obrazku trudno w pełni to piękno docenić :-) . Przydałoby się wyświetlanie większego formatu po kliknieciu na miniaturę. (no… niby można po prostu skopiować nazwisko i tytuł do google’a, ale człowiek to taka leniwa bestia… ;-) )

    Pozdrawiam!

  2. Wbrew pozorom z malarstwem impresjonizmu wiele wspólnego miała również twórczość Courbeta. Niejednolity styl ojca realizmu( jak tu przeczytałam) bardzo mnie ostatnio zaskoczył:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s