Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Gian Lorenzo Bernini i Salvador Dali – Słoń z obeliskiem

In Malarstwo, Rzeźba, Sztuka nowożytna, Sztuka włoska, Sztuka XX wieku on 12.07.2008 at 9:52

Pierwszym artystą, który wsadził obelisk na grzbiet słonia był rewelacyjny włoski rzeźbiarz Gian Lorenzo Bernini. Był on pomysłodawcą i projektantem rzeźby, ale nie wykonawcą.

Obelisk jest dziełem starożytnych egipskich rzeźbiarzy, a słonia wykuł wedle projektu mistrza uczeń Berniniego Hercules Ferrara w 1667 r. Rzeźba stoi na rzymskim placu Santa Maria sopra Minerva*.

Pomysł obarczenia słonia obeliskiem bardzo spodobał się hiszpańskiemu malarzowi Salvadorowi Dali. W 1944 r. umieścił takiego słonia jako drugoplanowego bohatera obrazu „Sen wywołany lotem pszczoły wokół owocu granatu na sekundę przed przebudzeniem”, który widzicie na dole. Artysta wzmocnił jednak wyjątkowość wizji wyposażając zwierzaka w przeraźliwie chude i długie „owadzie” nogi.

Trzeba było jednak jeszcze jednego obrazu, by słoń z obeliskiem stał się jednym z najsłynniejszych motywów Dalego. Ten obraz to inspirowane dziełem Hieronima Boscha „Kuszenie św. Antoniego”, w którym Dali pokazał już całe stado chudonogich słoni.

Zdjęcie obelisku z placu Santa Maria sopra Minerva (u góry) jest na licencji GNU FDL. Autor: Hans-Gerd Maus-Trauden (powiększenie)

*Podobna rzeźba jest w Grodzisku koło Skały (Jura Krakowsko-Częstochowska). Zdjęcie całości i zbliżenie słonia. Wielkie podziękowania dla Cypriana Vaxo za informację.

Reklamy
 1. A u nas jest prawie replika (cytuję z objaśnień do mapy Ojcowskiego PN):
  „Grodzisko, przysiółek w dolinie Prądnika, należący do Skały.
  Zabytki: barokowy kościół z drugiej połowy XVII w. stojący w miejscu XIII-wiecznego klasztoru Klarysek przeniesionych tu z Zawichostu przez Bolesława Wstydliwego; domki modlitwy, pustelnia bł. Salomei, obelisk na grzbiecie słonia z 1686 r., na murze kościoła figury przedstawiające członków rodziny Bolesława Wstydliwego i jego siostry Salomei. Całe założenie barokowe uznawane jest za przykład wpływu Berniniego na sztukę polską. Obok na skałkach rezerwat wisienki karłowatej, gatunku reliktowego z okresu stepowego.”
  (zdjęcie widziałem przed laty, obelisk jest stosunkowo niższy niż w Rzymie).

 2. Wielkie dzięki :). Uzupełniłem wpis.

 3. Jak widać, albo źle zapamiętałem, albo …obelisk urósł.

 4. Zdaje się, że “Sen wywołany lotem pszczoły wokół owocu granatu na sekundę przed przebudzeniem” (fantastyczna nazwa, zresztą jak wiele u Dalego) jest źle podpisana.

 5. Nie jest źle podpisana, po prostu tak troszkę nieszczęsliwie wypadło miejsce dla informacji o licencji zdjęcia :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s