Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Kościół św. Marii w Fürstenfeldbruck

In Architektura, Sztuka nowożytna on 6.07.2008 at 10:12

We wpisie o kościele św. Marii Magdaleny we Wrocławiu wypowiedziałem się niepochlebnie o wciskaniu barokowych ozdób do gotyckich wnętrz. Nie oznacza to jednak, że nie lubię barokowych motywów. Lubię je bardzo, ale pod warunkiem, że są w barokowych wnętrzach.

I gotyk i barok są monumentalne, ale jest to monumentalizm zupełnie innego gatunku. Gotykiem rządzą łuk ostry i wertykalne proporcje. Barok zaś operuje łukami łagodnymi, proporcje ma zdecydowanie bardziej horyzontalne i korzysta z obcych gotykowi elementów architektury antycznej. W dodatku gotyk jest spokojniejszy od baroku i nie boi się pozostawiania nieozdobionych przestrzeni (choć były wyjątki). Gdy więc wkładamy barokowe ołtarze do gotyckich kościołów, elementy te często gryzą się jak sandały z marynarką.

Na zdjęciu powyżej (powiększenie) widzicie wnętrze przyklasztornego kościoła św. Marii w bawarskim Fürstenfeldbruck. Budowano go przez ponad połowę XVIII w. Jest świetnym przykładem barokowego bogactwa (fragment sklepienia) ocierającego się już o lekką przesadę. Wszystko jednak ze sobą współgra i do siebie pasuje.

Godna uwagi jest też bardzo monumentalna i spokojniejsza niż wnętrze fasada kościoła św. Marii.

PS. Wreszcie znalazł się ktoś, kto wiedział coś więcej niż ja o pani Markowskiej, której piękny grób pokazałem w maju.

Reklamy
  1. Całkowita racja dla Pana Wojtka. W Krakowie, przy Grodzkiej jest romański z zewnątrz kościół Św. Andrzeja – a wewnątrz głównie rokoko, albo inne pudełko pralinek. Razem – gryzie się to nieprzeciętnie.

  2. Wręcz przeciwnie. Wnętrze Św. Andrzeja jest znakomite. I moim zdaniem nic się w nim nie gryzie. Podobnie jak w wielu innych przykładach barokizacji, z katedrą w Sandomierzu i katedrą w Świdnicy na czele. Tym bardziej, że analiza form artystycznych takich obiektów pokazuje często, jak bardzo barokowi artyści przykładali się do odpowiedniego wpasowania swoich prac do zastanych wnętrz.

    A tak w ogóle, to wnętrze Św. Andrzeja to nie rokoko, a świetny dojrzały dynamiczny barok o włoskiej proweniencji.

  3. No i pewnym nieporozumieniem jest to stwierdzenie o wertykalizmie baroku. Nawet przytoczona tu fasada kościoła, z mocno podkreślonymi akcentami pionowymi w przypadku gierowanych elementów pionowych artykulacji porządkowej opinającej fasadę to pokazuje.

  4. Hubercie, ale barok jest zdecydowanie bardziej horyzontalny niż gotyk i o to mi chodziło. Oczywiście, jak w przypadku wszystkich uogólnień, można znaleźć wyjątki.

  5. Myślę, że sztuka gotycka i barokowa wykazują wiele powinowactw, a dobrej jakości barokizacja jest zawsze godna aprobaty.
    Zapewne jesteś w ekstazie, gdy zwiedzasz kościoły Wrocławia, które uraciły swoje eleganckie barokowe wyposażenie w czasie wojny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s