Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Kościół św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

In Architektura, Sztuka średniowieczna on 27.06.2008 at 19:31

Niedawno na TVP Kultura natrafiłem na koncertowe wykonanie Requiem Mozarta. Orkiestra i chór stały w gotyckiej świątyni, która zachwyciła mnie pięknym, eleganckim wnętrzem. Ku swojemu zdumieniu ustaliłem, że koncert nagrano we Wrocławiu, w kościele św. Marii Magdaleny, który stoi niedaleko rynku.

Tym co tak mnie zachwyciło są te piękne ceglane żebra i filary oraz białe ściany. Dzięki temu można łatwo zapoznać się ze szkieletem gotyckich kościołów, bo to właśnie żebra i filary utrzymują całą budowlę. Ściany są tu tylko wypełnieniem.

Wiele gotyckich kościołów popsuto w późniejszych wiekach dodając im różne ozdóbki i dodatki, co szczególnie chętnie czyniono w baroku. Pochodzący z XIV w. kościół św. Marii Magdaleny uniknął tego, gdyż w XVI w. stał się budowlą ewangelicką. Protestanci zaś nie zdobili kościołów tak jak katolicy. Wierzyli bowiem, że surowe wnętrza bardziej sprzyjają modlitwie. Od 1972 roku świątynia należy do Kościoła Polskokatolickiego.

Na górnym zdjęciu widzicie nawę główną ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym, a na środkowym udające nocne niebo sklepienie gwiaździste nad prezbiterium (nazwa dotyczy oczywiście konstrukcji, a nie tego, że widać na nim małe złote gwiazdki). Na dolnym zdjęciu jest zaś nawa boczna.

Fotografie na potrzeby wpisu zrobiła Camparis, na której blogu miastowrocław.blox.pl znajdziecie wiele cudów stolicy Dolnego Śląska. Gorąco polecam!

Reklamy
 1. Byłem dwa razy na koncertach, ale koncerty to nie jest dobra okazja do podziwiania architektury (z zewnątrz mniej okazałej). Tylko rozetom się lepiej poprzyglądałem.

  PS.
  Sporo rzeźb z tego kościoła trafiło d Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

  • Trafia mnie coś, kiedy białe ściany i cegła kojarzy się Wam z pięknem gotyku. Te ściany i sklepienia 600 lat temu w CAŁOŚCI pokryte były freskami i ornamentami, ołtarzami, rzeźbami, było ciemno rozświetlane światłem świec. W Waszym Muzeum Narodowym jest dużo fragmentów blasku dawnej chwały i nastroju wrocławskiego gotyku, a tej świątyni w szczególności. Jedyny kraj, gdzie ten duch, faktura, nastrój i estetyka pozostały nietknięte ludzkim szaleństwem niszczenia i „rekonstrukcji”(co za paradoks po Henryku i Cromwellu)to Anglia z Opactwem W., katedrami w York, Wells, Salisbury i Durham. Chcecie go dotknąć – wydajcie zaskórniaki i w drogę.

 2. Mowiac o kosciele Marii Magdaleny, warto zwrocic uwage na wspanialy romanski portal wmurowany w jego poludniowa sciane, przeniesiony z kosciola na wroclawskim Olbinie.

  Portal ten widoczny jest na obrazie Alberta Woelfla, przedstawiajacym kosciol i tetniaca zyciem wroclawska ulice. Obraz mozna zobaczyc w we wroclawskim Muzeum Narodowym, a takze na Wikipedii. ;)

 3. Oto rzeczony obraz

  a to fragment portalu na zdjęciu

  Dziękuję za komentarz :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s