Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Jezus z Cefalù

In Rzemiosło artystyczne, Sztuka średniowieczna on 27.05.2008 at 20:28

Jeden z najwspanialszych przykładów bizantyjskiej sztuki znajduje się dość daleko od centrum cesarstwa, bo aż na Sycylii. Jest to wielka mozaika, która przedstawia Jezusa objawiającego światu Ewangelię. Zdobi ona absydę katedry w miasteczku Cefalù.

Postać Jezusa robi niesamowite wrażenie. Umieszczono ją bowiem we wgłębieniu sklepienia i osobom stojącym w nawie głównej katedry wydaje się, że Chrystus właśnie wyłania się z absydy. Oczywiście dla nas ten efekt nie jest już tak niesamowity, jak dla średniowiecznych Sycylijczyków.

Wykonana w połowie XII w. mozaika wspaniale odzwierciedla tygiel kultur, który występował wówczas na Sycylii. Chrystus ma jasne włosy, jak wielu Normanów, którzy władali wówczas wyspą. Jednak jego brwi i broda są czarne jak u Arabów, a usta i nos mają greckie kształty.

Reklamy
 1. Dla mnie dużo większym „cudem architektury” są katedra w Monreale ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Monreale ) i Palazzo dei Normanni w Palermo ( http://en.wikipedia.org/wiki/Palazzo_dei_Normanni ) z kaplicą królewską.

  Sztuka która pojawiła się na Sycylii po podboju normańskim na styku wpływów bizantyjskich, arabskich, włoskich i normańskich jest niesamowita. Jeszcze bardziej niesamowite, że zachowało się tyle jej przykładów.

 2. Ale Jezusa z Cefalù nie przedstawiam jako cudu architektury :)

 3. Nie dość, że daleko od cesarstwa, to jeszcze fundacja normańskich królów Sycylii. To rzeczywiście fascynujące miejsca i fascynująca kultura, w której elementów normańskich nie za wiele, ale arabskich i bizantyńskich cała kupa. Nic dziwnego, że na takiej pożywce wyrósł później jeden z najbardziej niezwykłych władców Europy – Fryderyk II. Nawiasem mówiąc – był już Castel del Monte?

 4. Jeszcze mi się nie nawinął, ale kiedyś na pewno przyjdzie jego kolej.

 5. Nie bardzo rozumie czemu przytaczasz Ferdynanda II.Dla Sycylii na pewno wazniejsi byli Rogerrowie.

 6. Niby czemu ważniejsi? Roggerowie to ciekawy temat, ale cesarz „niemiecki”, co to mieszkał na Sycylii i w Apulli, trzymał ponoć regularny harem, pisał podręczniki ornitologii, zajmował się matematyką, filozofią i astronomią, przy pomocy dyplomacji odzyskał Jerozolimę, lepiej dogadywał się z sułtanem Egiptu niż papieżem to fascynująca historia.
  A Roger II był dziadkiem Fryderyka.
  Szkoda tylko, że dla nas Fryderyk pozostanie tym podłym Niemcem, który wydał Złotą Bullę krzyżakom…

 7. Co do sporu Fryderyka z Rogerem :) to ten kościół jest ważniejszy dla Rogera, który go ufundował i chciał aby był mauzoleum jego całej dynastii.
  W Cefalu miały być grobowce, które teraz stoją w katedrze w Palermo..a Fryderyk spoczywa w trumnie która była przeznaczona dla Rogera:) właśnie z kościoła z Cefalu :) po boku ma 2 lwy normańskie :)
  Nawiasem mówiąc nie spoczywa sam tylko z Piotrem Aragońskim i 3 tajemniczą osobą, z kim ?? :)
  pozdrawiam
  S.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s