Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Meczet Selima w Edirne

In Architektura, Sztuka islamu on 8.04.2008 at 11:01

Gdy w 1453 roku Turcy zajęli Konstantynopol, zafascynowała ich największa świątynia miasta, czyli słynna Hagia Sophia. Wpierw przekształcili ją w meczet, a po stu latach zaczęli budować świątynie na jej podobieństwo. Pierwszy był gigantyczny meczet Sulejmana w Konstantynopolu, który w latach 50. XVI w. zbudował najsłynniejszy turecki architekt Mimar Sinan. Kolejny hołd dla Hagia Sophia – piękny meczet Selima – postawił Sinan w Edirne (na zdjęciu u góry). Budowa zakończyła się w 1574 r.

Mimar Sinan był janczarem. Wielką karierę architekta zaczął stawiając most na Dunaju w trakcie kampanii sułtana Selima I. Ma na swoim koncie 318 budowli wojskowych, cywilnych i religijnych, ale największą sławę przyniosły mu owe dwa meczety wzorowane na Hagia Sophia. Dzięki nim został powszechnie uznany wirtuozem w wykorzystaniu kopuł. W XVII w. dzieło Sinana kontynuowali następcy budując w Konstantynopolu Błękitny Meczet.

O pięknie meczetu w Edirne stanowi nie tylko jego bryła, ale też zapierające dech w piersiach, bogato zdobione wnętrze.

Kopuła meczetu Selima widziana od środka. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution 2.5. Autor: Murdjo

Reklamy
 1. Konstantynopol oficjalnie nosi nazwę Stambuł zaledwie od 1930 roku (to Wikipedia, mnie obilo sie o uszy, ze od 1926 – niestety nie pamietam gdzie to sprawdzic). Edirna zwana tez Adrianopolem, polozona w Europie (cokolwiek to znaczy) tj. wtedy w Osmanskiego europejskiej czesci (juz) Imperium byla tegoz Imperium przed zdobyciem Konstantynopola stolica.

 2. Ha rzeczywiście. Oficjalnie nazwa przetrwała zaskakująco długo mimo, że nazwy Stambuł/Istambuł Turcy używali już przed zdobyciem miasta. I byłem pewny, że szybko zmienili oficjalną nazwę.

  A Adrianopol to dawny rzymski Hadrianopol :)

 3. Ha, uzywali ale da sie wytlumaczyc, wzorem Rzymian o swojej stolicy Osmanowie mowili Miasto tj. (I)Stambul. Po to je zdobyli by je miec i tak nazywac. Podobno ostatniemu Konstantynowi dawali jakikolwiek kraj, wladztwo nad nim i gwarancje wladzy byle oddal TO Miasto.
  Kiedy „upadal Rzym” Rzym byl prowincjonalnym miastem, cesarska stolica na Zachodzie byl bodaj Mediolan a rzymscy („bizantyjscy”) rzadcy przeniesli sie po odbiciu czesci Italii (czyli Romanii) do Rawenny.
  Mowiacy po grecku Rzym-Imperium, z mieszkancami nazywajacymi siebie Rzymianami, przetrwal do upadku w 1453.
  Upadku czy kolejnej zmiany jezyka Rzymian?
  Kiedy zatem upadl Rzym? Kiedy poczta turecka zmienila ksiazki adresowe w 1930?

 4. Ściślej powiedziawszy to tureckie „Istambul” pochodzi od greckiego „is ten poli”, czyli po naszemu „do miasta”, bo już Grecy zwali Konstantynopol po prostu Miastem :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s