Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Gustave Caillebotte – Paryska ulica w deszczu

In Malarstwo, Malarstwo francuskie, Sztuka XIX wieku on 6.04.2008 at 0:06

Na pewno spotkaliście się z terminem „artysta jednego przeboju”. Występuje on głównie w świecie muzyki, ale pasuje też do innych dziedzin sztuki. Takim artystą jednego malarskiego hitu jest chociażby Gustave Caillebotte.

„Paryska ulica w deszczu” rzuca mnie na kolana. Nie ma wątpliwości, że to deszczowy dzień. Caillebotte przewspaniale ukazał mokrość bruku, parasoli i przede wszystkim chodnika. Gdy tworzył ten obraz był malarzem dopiero od paru lat. Przez resztę życia nie stworzył już jednak nic lepszego, choć warto wspomnieć, że jedno z późniejszych płócien – Mężczyzna na balkonie – poszło w 2000 roku za całkiem niezłą kwotę ponad 14,3 mln dol.

Zapewne patrząc na „Paryska ulicę…” nie dacie wiary, że Caillebotte był jednym z pierwszych impresjonistów. To dlatego, że z reguły malował bardziej realistycznie niż koledzy, a w samej „Paryskiej ulicy…” widać jego fascynację fotografią.

1877, olej na płótnie, 212,2 na 276,2 cm, Art Institute of Chicago (powiększenie)

Reklamy
  1. zaiste wspaniały! genialna perspektywa.

  2. Nawet paryska szaruga jest szykowna, prawda ?

  3. obraz wspaniały, ale kontekst ‚artysty jednego przeboju’ i ‚rzuca mnie na kolana’, ponad to „koledzy’ – jest okropny, żenujący.
    To nie jest język którym historia sztuki się posługuje. To język potoczny. Kategorycznie wzbudzasz niechęć i odrazę opisując dzieło sztuki w taki sposób…Dramat

    • Język, którym posługuje się historia sztuki, jest zazwyczaj tak śmiertelnie nudny, że mało kogo zachęca do interesowania się sztuką. Piszą o zabytkach i dziełach sztuki językiem potocznym celowo, by zainteresować nimi zwykłych ludzi, którzy zasypiają przy tekstach pisanych językiem historii sztuki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s