Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Nóż z Dżebel el-Arak

In Rzemiosło artystyczne, Rzeźba, Sztuka starożytna on 4.04.2008 at 11:53

To chyba najpiękniejszy krzemienny nóż świata. Nie ma pewności, czy znaleziono go w Dżebel el-Arak, niedaleko jednej z najstarszych egipskich nekropoli w Abydos. Taką informację podał osobnik, od którego arcydzieło kupił w Kairze w 1914 r. francuski egiptolog Georges Bénédite.

O niezwykłości noża stanowi pokryta płaskorzeźbami rękojeść z kła hipopotama. Naukowców szczególnie frapuje widoczny na stronie z guzem mężczyzna, który poskramia dwa lwy (tzw. „pan zwierząt”), gdyż ma on mezopotamski strój (powiększenie). Przedstawienia z drugiej strony noża są już bardziej typowe dla egipskich dzieł okresu predynastycznego. Widzimy tam walczących wojowników, okręty i ciała pokonanych wrogów pływające w wodzie (powiększenie).

Żyjący około 5400-5200 lat temu twórca rękojeści popisał się nie lada kunsztem, gdyż ma ona zaledwie 9,5 cm wysokości, a zmieścił na niej wiele porządnie wykonanych elementów. Na żywo nóż można oglądać w paryskim Luwrze.

Zdjęcia na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.0 France. Autor: Rama.

Reklamy
  1. Przed przeczytaniem wieści, ze względu na postacie przedstawione, byłem niemal pewien że nóż musi być tworem z międzyrzecza, a konkretnie z Persji lub Asyrii. A tutaj taka niespodzianka…

  2. Rubenos, myślę, że nie możemy być pewni, gdzie go wykonano. A nuż, ten nóż powstał w Międzyrzeczu? Albo nad Nilem, ale rękami mezopotamskiego artysty?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s