Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Pagoda Szwe Dagon

In Architektura, Sztuka Azji on 13.03.2008 at 9:48

Piękna złota iglica wysokości 100 m kłuje niebo w Rangunie stolicy Birmy. Złota jest jednak tylko z wierzchu. Wnętrze pagody (właść. stupy) wykonano ze zwykłych cegieł. Zrobiono to w XIV w. najpewniej w miejscu starszej świątyni.

Budowla kryje w sobie wielką relikwię – osiem włosów Buddy. W ostatnich stuleciach wyrosły wokół niej dziesiątki mniejszych pagód i świątyń, tworząc jeden z najbardziej imponujących kompleksów religijnych na świecie, do którego przybywają tłumy pielgrzymów i turystów.

Zdjęcie górne jest na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported. Autor: Jean-Marie Hullo. Zdjęcie dolne: Copyright by Ralf-André Lettau

Reklamy
  1. e….. Rangun stolica Birmy (a wlasciwie Myanmaru) nie jest juz od ladnych paru lat tj. od kiedy rzadzaca hunta przeniosla stolyce do Naypyidaw do srodka nikad.

  2. Nie uznaję działań tej junty – zarówno zmiany nazwy kraju, jak i przeniesienia stolicy do czegoś w środku dżungli, gdzie dostęp mają tylko wierni i zaufani. Dla mnie jest to Birma, a jej stolicą jest Rangun. Podobnie sprawę traktuje w zasadzie cały świat.

  3. piękna fotografia (co kolwiek to jest :P) pozdro

    ps
    jesteś najlepszy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s