Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Grupa Laokoona

In Rzeźba, Sztuka starożytna on 2.03.2008 at 0:56

Laokoon był wedle greckiej mitologii kapłanem Apollina w Troji. Namawiał swych pobratymców, by nie wprowadzali do miasta drewnianego konia, którego Grecy zostawili pod murami. Ostrożność Laokoona nie spodobała się bogom. Nasłali na niego dwa węże, które wypełzły z morza i zadusiły kapłana oraz jego synów.

Widoczną powyżej marmurową rzeźbę zazwyczaj przypisuje się trzem rzeźbiarzom z Rodos: Agesandrosowi, Atenodorowi i Polidorowi, którzy działali na przełomie II i I w. p.n.e. W czasach cesarstwa rzymskiego arcydzieło greckich mistrzów trafiło do Rzymu. W 1506 r. odnaleziono ją w ruinach Term Tytusa i umieszczono w Watykanie, gdzie znajduje się do dzisiaj.

Grupa Laokoona szybko stała się dla artystów renesansu i baroku kwintesencją antycznej rzeźby. Zachwyca dynamizmem, dramatyzmem i przede wszystkim mistrzowskim wykonaniem niezwykle skomplikowanej kompozycji.

Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution 2.5. Autor: Jean-Christophe Benoist

Reklamy
  1. …co nie zmienia faktu, że jest niesamowicie nieproporcjonalna (np. stosunek długości kończyn dolnych Laokona do jego korpusu).

    • Ya learn soemthing new everyday. It’s true I guess!

    • I had used QuickTax for most of the past decade. Last year we had 2 returns to file after we got married so I looked at the lower cost UFile option. Both work very well. This year I think i’ll try them both out (one for myself, one for Mrs. SPF) and figure out which I prefer (and i’ll write about it too!).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s