Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Świątynia Minakszi i Sundareśwary w Maduraj

In Architektura, Sztuka Azji on 27.02.2008 at 0:50

Świątynia Minakszi i Sundareśwary w mieście Maduraj na południu Indii, to jedna z najbardziej imponujących budowli sakralnych świata. Jest to rozlegly kompleks o wymiarach 259 m na 223 m otoczony trzema liniami murów. Największe wrażenie robi 12 wysokich bram (tzw. gopur) pokrytych tysiącami rzeźb (zbliżenie jednej z bram). Powiadają, że na obejrzenie ich wszystkich potrzeba wielu miesięcy. Najwyższe gopury mają blisko 60 m.

Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z VII w., ale może być dużo starsza. Niestety, w XIII w. Maduraj spustoszyli muzułmanie i obecny kształt świątynia uzyskała dopiero w XVII w. Budowla upamiętnia ślub Minakszi, córki jednego z królów Maduraj, z bogiem Śiwą, który przybrał postać Sundareśwary.

Zdjęcie przedstawia tzw. Zbiornik Złotego Lotosu, który dostarcza wody do rytualnych ablucji. Za nim widać kilka gopur. (Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.0. Autor: McKay Savage.). Innym znanym miejscem świątyni jest Sala Tysiąca Kolumn (tak naprawdę jest ich o kilkanaście mniej).

Dla lepszego poznania tej niezwykłej budowli polecam jeszcze trzy ogólne widoki (1, 2, 3) oraz kilka zbliżeń (1, 2, 3, 4).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s