Są ich tysiące. Rzeźby, obrazy, budowle... Wszystkie wspaniałe

Lascaux

In Malarstwo, Sztuka prehistoryczna on 10.02.2008 at 11:17

Jeden z najstarszych cudów świata znajduje się we Francji. Ma około 17-16 tys. lat, ale znamy go od niecałych 70 lat. Mimo to prawie doprowadziliśmy do jego całkowitego zniszczenia.

Niezwykłe malowidła z jaskini Lascaux poważnie ucierpiały w wyniku zmiany mikroklimatu przez tłumy ludzi zwiedzających podziemną galerię. Już w 1963 r. naukowcy zamknęli jaskinię, ale to nie uczyniło malowideł dużo bezpieczniejszymi. Po założeniu kilka lat temu nowej wentylacji malowidła zaczęły przerażająco szybko znikać w wyniku pojawienia się tajemniczego grzyba. Walka o zachowanie arcydzieł trwa.

Pokazany powyżej koń, to jedno z najwybitniejszych dzieł prehistorycznych malarzy. Mnie najbardziej fascynują w nim nogi. Przy dwóch kończynach malarz celowo nie dociągnął linii do korpusu, by lepiej pokazać, że są z tyłu. To dowód naprawdę sporej wyobraźni artystycznej.

Lascaux_01

Powyżej jedna z najsłynniejszych scen z Lascuax ulokowana w tzw. studni martwego mężczyzny. Ptak na patyku często interpretowany jest jako totem leżącego obok mężczyzny. Proszę zwrócić uwagę na widoczną ranę żubra. Dwie kreski w dolno-prawej części sceny to być może miotacz oszczepów i oszczep. W tej scenie niewątpliwie jest zawarta jakaś opowieść. Pytanie tylko jaka? Najbardziej bezpośrednia interpretacja wskazuje na nieudane polowanie zakończone śmiercią poturbowanego przez żubra człowieka. Ale czy na pewno? Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Peter80.

Na koniec proponuję krótki filmik nakręcony najpewniej w wiernej kopii jaskini, którą zrobiono dla turystów.

Zapraszam też do wirtualnych odwiedzin jaskiniowej galerii.

Reklamy
  1. Tak… powinni coś z tym zrobić. W końcu to jedyne ślady naszych protoplastów. Przecież nikt z nas nie chciałby aby to co zostawimy po sobie przepadło.

  2. mysle ze poza magdalenska lascaux grota znacznie bardziej interesujaca i warta pokazania jest duzo starsza grota chauvet – mam nadzieje ze ja takze tu kiedys zobacze

  3. Znakomitą jest opowieść Herberta o tej grocie i jego odbiorze tego unikalnego malarstwa naskalnego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s